Wołaj do Mnie, a odpowiem ci, oznajmię ci rzeczy wielkie i niezgłębione,

jakich nie znasz. Jr 33, 3.

                                                                     



wtorek

15 marca 

Czy miłujesz mnie bardziej aniżeli ci?



Krzyż to wielka tajemnica naszej wiary. To zbawienie – to sam Bóg w swojej ogromnej miłości. To wielki wybuch miłości, który potrafi zniszczyć wszelkie zbrodnie i grzechy tego świata.
 Krzyż, Pismo święte, misje, ewangelizacja – to słowa, które w ostatnim czasie bardzo często występują na ustach kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich realizujących swoje powołanie na łonie Kościoła Częstochowskiego. 
Dnia 21 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, odbyła się inauguracja Roku Peregrynacji Krzyża świętego i misji świętych w Archidiecezji częstochowskiej. Krzyż z relikwiami Krzyża Świętego ma nawiedzić każdą parafię i wspólnoty Archidiecezji.
Peregrynacja Krzyża ma na celu nie tylko odnowienie naszej świadomości odnośnie Krzyża i Jego miejsca w naszej codzienności, ale także wzbudzenie wielkiej odpowiedzialności, która ma powodować nieustanne głoszenie Tajemnicy Krzyża i przekazywaniu jej drugiemu człowiekowi. Peregrynacji Krzyża mają towarzyszyć misje ewangelizacyjne,  które -  jak podkreślił abp Stanisław Nowak -  mają przypominać, że Chrystus jest Królem. On za mnie umarł, On mnie kocha, On dla mnie zmartwychwstał, On jest sensem mojego życia. To jest miłość największa, której nie da się opowiedzieć i nic wyżej nie da się postawić. Najwyżej stawiamy Chrystusa Króla. On pierwszy, On jedyny, On królem mojego serca.


Słowo Boga – Słowem życia
Czym tak naprawdę ten rok ma różnić się od pozostałych? Już na samym początku możemy zauważyć, że szczególnym zadaniem dla każdego mieszkańca diecezji jest odkrywanie Krzyża – jako symbolu chrześcijańskiego, jako części naszej duchowości, ale także jako znaku prawdziwej obecności Chrystusa w naszych wspólnotach parafialnych, naszych domach i środowiskach w których przebywamy.
Nieustannym „towarzyszem” Peregrynacji Krzyża i misji świętych ma być Pismo święte. Bóg jest Słowem, On jest Słowem miłości i Słowem krzyża. Tylko On może być dla człowieka Słowem. Bóg się wypowiedział dając człowiekowi przykazania, dając Jezusa, miłość. Trzeba wziąć Biblię, zakochać się w Niej, czytać ją. Trzeba pozwolić żeby Biblia nas czytała. Ona nas czyta, ona nas sądzi, ona nas kocha, bo nas uzdrawia. Tak czytajmy Biblię byśmy byli poruszeni do życia ewangelicznego – zachęca każdego z nas nasz Pasterz. 


Przyjmij Mnie, rzucam się w twoje ramiona
Każdego roku w parafiach prowadzone są rekolekcje, dni skupienia, adoracje Najświętszego Sakramentu, medytacje. Bóg czeka na każdego z nas i pyta się: Czy miłujesz mnie bardziej aniżeli ci? Czy pragniesz przyjąć moją wolę nawet jeżeli będzie krzyżem? 
Nadchodzący rok jest czasem zatrzymania się nad tajemnicą Krzyża w twoim życiu. Prawdziwie Jezus ukrzyżowany pragnie do ciebie przyjść i sprawić by twój krzyż stał się lekki i słodki. Ale by tak się stało nie nieś krzyża samemu, ale pozwól, że to właśnie On będzie dźwigał krzyż razem z Tobą. Dobrze przyjęta i zrozumiana na kolanach tajemnica Krzyża winna pobudzać do głoszenia drugiemu człowiekowi tego orędzia. Krzyż trzeba nieść drugim, nieść w sposób odważny, lecz nie narzucający się. Trzeba głosić orędzie Jezusa ukrzyżowanego w łączności z tajemnicą Zmartwychwstania. Podczas misji ewangelizacyjnych i Peregrynacji Krzyża Świętego Jezus mówi do ciebie: idź do tych, do których cię posyłam z krzyżem w ręku, nie bój się i nie lękaj oto Ja, Pan jestem z tobą. W tym znaku zwyciężysz. Niech krzyż będzie nasz. Niech krzyż będzie mój. Niech Jezus, bo krzyż to Jezus, niech On będzie z nami. Niech On będzie w nas.

Krzyż usuwa wszelki lęk – w Nim jest światło

W Archidiecezji Częstochowskiej w tym roku miejsce centralne zajął Krzyż. Dla jednych budzi On kontrowersje i jest wyrzutem sumienia. Pragnie być usuwany z ulic, ze szkół, z miejsc publicznych. Coraz więcej słyszy się, że na krzyż nie da się już patrzeć. Krzyż to Chrystus i to przede wszystkim z Nim się On kojarzy. Słowa proroka Izajasza Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi (Iz 53, 2-3) potwierdzają, że by przyjąć Krzyż, należy być człowiekiem odrzucającym stereotypy, by go zaakceptować i pokochać trzeba być człowiekiem odwagi i modlitwy.
Dla każdego mieszkańca Archidiecezji częstochowskiej ten rok będzie szkołą przyjęcia Krzyża. Wywyższony Krzyż ma jaśnieć swoim blaskiem i przypominać mieszkańcom wszystkich parafii, że Chrystus nie jest naszym wrogiem i nie chce naszego niepokoju. Przez Krzyż przychodzi zbawić każdego człowieka i pragnie oświecać jego drogi. Jezus widzi udręczenie każdego człowieka i poprzez ten błogosławiony czas pragnie wyprowadzać na wolność i wskazywać na Krzyż, który ma prowadzić do wewnętrznej wolności i umiłowania woli Ojca.

Krzyż – centrum ewangelizacji
Można by zadawać sobie pytanie czy Rok Peregrynacji Krzyża i misji ewangelizacyjnych jest potrzebny naszej Archidiecezji? Czy osiągniemy korzyści? Czy będziemy zadowoleni i spełnieni?
Na pewno nie w tych kategoriach należy rozpatrywać przeżywany czas. Logika Krzyża jest zupełnie inna i wykracza poza myślenie ludzkie. Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem. (Mt 13, 31-32).
Wywyższenie Krzyża, ukazanie wartości Słowa Bożego, misje ewangelizacyjne są ważnymi środkami by Bóg mógł przemówić do człowieka. On chce z nami rozmawiać i pragnie posługiwać się człowiekiem, by przez niego objawić swoją miłość. Misje w każdej parafii są szansą, że Królestwo Boże prawdziwie wyrośnie z ziarnka, które jest zasiewane w naszej diecezji. Od każdego mieszkańca zależy jak ten rok będzie przebiegał. Każdy parafianin, członek wspólnoty, kapłan czy siostra zakonna ma w rękach potężne narzędzie ewangelizacji – modlitwę. To poprzez nią każdy z nas może włączyć się w ten błogosławiony czas. 

Czy przyjmujesz z Mojej ręki Moją wolę, nawet jeżeli byłaby krzyżem?

Niepowtarzalnością tego wydarzenia jest to, że sam Bóg pragnie się z nami spotkać w najważniejszej Tajemnicy – Tajemnicy Krzyża. Bóg zapragnął spotkać się z człowiekiem i pragnie w takich znakach gościć w naszej Archidiecezji. Bóg chce naszego dobra i naszego szczęścia. Krzyż świadczy o walce Jezusa, byśmy zostali zbawieni i cieszyli się wiecznym szczęściem w niebie. Bóg poprzez Rok Peregrynacji Krzyża Świętego i misji świętych wyciąga rękę do każdego z nas i tak jak abp Stanisław Nowak, pyta: czy Ty mnie miłujesz, czy potrafisz być wierny tej najwyższej miłości. Czy ja jestem pierwszy w Twoim życiu? Najwyżej, nic nad Boga, nic nad Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Nic, On jest królem, On nas zbawi, On jest sensem! Do kogo Pójdziemy? On ma Słowa życia wiecznego, On ma zbawienie.